Shatavari

Šatavari znamená doslova "tá, ktorá Má sto manželov".

 

Shatavari 40% extrakt Špargľa hroznovitá (Asparagus racemosus)

 Zloženie :  60 celulózových kapsúl (obal rastlinného pôvodu),

27 g netto +/– 5 %. Kapsula vhodná pre vegetariánov a vegánov, bez spojív a protihrudkovitých prídavných látok. Kapsula obsahuje 300 mg extraktu zo Špargle hroznovitej (Asparagus racemosus) s min obsahom saponínov 40% (saponiny pomáhajú detoxikovať organizmus. „Upratujú, zametajú usadeniny zo stien žalúdka, čriev, ciev a vnútorných orgánov Odstraňujú odpadové produkty látkovej premeny z ľudského tela, tým sa aktívne látky dostávajú do tráviaceho systému, navstrebajú sa do krvného obehu, čo znamená, že pracujú v celom tele . Pritom organizmu neškodia a nepôsobia toxicky.) a 150mg prášku z hľúz.

Minimálna trvanlivosť s neporušeným uzáverom.

Doplnok stravy.

Užívajte 1x kapsulu ráno a večer po jedle, dôkladne zapite ..

Nie je vhodné pre deti, tehotné a dojčiace ženy (konzultujte použitie s lekárom)

Neprekračujte doporučené denné dávkovanie.

Nie je náhradou pestrej stravy. Skladujte v suchu, tme do 20 ° C. 

Výrobené pre: Mgr. Jana Lompartová – MPT, Rozvodná 13C, 83101 Bratislava 3, www.shatavarim.eu

 

Výživové údaje

na 100 g

na 4 g

Energetická hodnota

1310 kJ / 313 kcal

52 kJ / 13 kcal

Tuky

2,7 g

0,1 g

- z toho nasytené mastné kyseliny

1,05 g

0,04 g

Sacharidy

47,79 g

1,91 g

- z toho cukry

5,8 g

0,23 g

Bielkoviny

6,81 g

0,27 g

Soľ

0,09 g

0 g

 

Funguje v /Vylepšuje:

 

Normálne trávenie

(pred a po) menštruačný cyklus – komfort


Menopauza

Slabé kosti a osteoporóza

Ženský pohlavný reprodukční systém (plodnosť)

Mužský pohlavný reprodukčný systém

Spánok

Normálna činnosť kardiovaskulárneho systému

Vitalita

Duševná pohoda – proti stresu

Normálna funkcia močovej sústavy

 

Nie su známe kontraindikácie

Produkt neobsahuje žiadne omamné a psychotropné látky

 Poznáme aj špargľu, ako potravinu.

Hovorí sa, že zázračnú silu špargle obhajoval už Hippokrates. Staroveký grécky lekár Claudius Galén v 2. storočí pred naším letopočtom opísal špargľu ako rastlinu s liečivými a regeneračnými účinkami. Je výborným zdrojom kyseliny listovej, vlákniny, draslíka, vitamínov skupiny B a betakaroténu. Známe sú jej protirakovinové, protiplesňové, protizápalové a močopudné účinky. Za vynikajúci prostriedok na povzbudenie kardiovaskulárnej činnosti označil špargľu aj slávny profesor Christian Barnard.

Medicínsky najvyužívanejším druhom je indický A. racemosus, ktorý je dôležitou liečivou rastlinou používanou vo farmácii, ako aj v tradičných medicínach. Nedávno skupina kórejských expertov analyzovala účinky špargle nielen na pečeni laboratórnych potkanov, ale aj na ľuďoch. Po pridaní výťažku zo špargle do pečeňových buniek došlo k stimulácii kľúčových enzýmov odbúravajúcich alkohol po prehnanom pití. Výsledky výskumu publikovali v časopise Food Science. Treba však spomenúť aj jednu jej negatívnu stránku – nie je vhodná pre ľudí trpiacich na dnu, pretože má vysoký obsah purínov, ktoré môžu vyvolať záchvat dny.

Šatavari (Asparagus racemosus)

Botanický/Latinský názov: špargľa racemosus

Bežný názov: Šatavari, shatamull, Shatavari, shituli, vrishya

Rozšírenie: Afrika, Ázia

Tradičná indická bylina vhodná pri ženských i mužských problémoch.

Špargľa racemosus alebo Šatavari je vytrvalý ker, ktorý dosahuje priemernú výšky v rozmedzí od 1-2 metrov, avšak existujú záznamy o 3 m vysokej rastline. Rastie vzpriamene alebo má popínavé výhonky, Môže mať podzemok alebo vretenovité hľuzy. Kvety Šatavari sú biele alebo ružové, sladko voňajúce, dvojdome alebo jednodomé obojpohlavné  alebo jednopohlavné. Zložené sú v strapcoch alebo okolíkoch. Plodom je dužinatý, takmer vždy červený struk alebo skôr bobule. Na kmeni Šatavari sú asi jednocentimetrové tŕne, ktoré sú buďto prime alebo mierne ohnuté. Na každom stonke je 2-6 listov. Listy sú spravidla veľmi drobné, sú striedavé jednoduché.

Pôvodom pochádza z Ázie. Väčšina druhov je značne rozšírená v Európe, Ázii, Afrike,  Severnej Amerike. Šatavari Je bežne rozšírená v južnej Ázii zvlášť v Nepále, na Srí Lanke, Indii Himalájach. Preferuje štrkové, piesčité alebo skalnaté hrubé pôdy v priemernej nadmorskej výške 1300-1500 mnm.

Astragalus racemosus - Šatavari jedna z najvýznamnejších bylín v prevencii liečby žalúdočných vredov, dyspepsie pri podpore funkcia žlčníka. Niektorí liečitelia ju v rámci Ayurveda používajú pri chorobách nervového systému. V zmesiach je Šatavari súčasťou prípravkov k tonizácii maternice, podpore vzniku materského mlieka, k potlačeniu žalúdočnej kyslosti.

 Používa sa v tradičné liečiteľské kultúre k omladeniu a podpore ženských pohlavných orgánov, pretože zlepšuje stav funkcií slizníc v tele, teda aj maternice. Šatavari stabilizuje menštruačný cyklus, reguluje predmenštruačný syndróm a bolesť, zvyšuje tvorbu materského mlieka, tlmí popôrodne depresie pomáha ženám pri dojčení. Koreň Šatavari je však tiež využívaný u žien stredného a vyššieho veku po hysterektómii alebo po prechode, pretože obsahuje prírodné fytosteroly, Ktoré zmierňujú zmenu stavov. Šatavari sa však takisto používa u mužov pri snahe podporiť plodnosť, zvýšiť kvalitu i množstvo spermií. Pri liečbe urogenitálnych infekcií sa liehový extrakt Šatavari odporúča ako antibiotikum, keďže jeho obsahové Látky vykazujú inhibičný efekt na baktérie Escherichia coli, salmonely a rôzne staphylokoky, ktoré bývajú zodpovedne za tieto infekcie.

Pomáha uvoľniť stuhnutý krk, boľavé kĺby kŕče kostrových svalov (tých, ktorými môžeme hýbať).

Vnútorne sa extrakt z koreňa Šatavari používa na podporu trávenia, k zlepšeniu porúch spánku i podpore fyziológie spánku, k zlepšeniu energetického profilu organizmu, kardiovaskulárneho zdravia, zmiernenia symptómov zápalu močovej trubice.

 Všeobecne sa Astragalus racemosus v južnej Ázii podľa niektorých zdrojov používa ako omladzujúci prostriedok, ako imunomodulačný prostriedok vďaka jeho mechanizmu antioxidanta.  Ako ochrana slizníc  pred dráždivým účinkom liečiv, upravuje pH v prostredí pošvy krčka maternice, pozitívne pôsobí na trávenie, hnačky, syndróm dráždivého tračníka, vredovitých chorôb alebo pálenie záhy.

Zistilo sa, že by obsahovél átky Šatavari mohli mať potenciál voči tlmeniu suchého  dráždivého kašľa, čím zrejme vykazujú antitusický efekt. Navyše k tomu fungujú aj ako antioxidant. Zdá sa, že obsahové Látky z extraktu Šatavari majú v určitej koncentrácii mierny protinádorový efekt voči špecificky rastúcim bunkám. Látky fytoestrogenovej povahy majú preukázanej isté hormonálne vplyvy na celkovú rovnováhu organizmu, zažívací trakt, močové cesty, fyziologické procesy, pohlavné orgány, pravidelnú menštruáciu, normalizáciu symptómov menopauzy, kŕče, zadržanie tekutín pri menštruácií, atď ...

Spoločne s vhodnou nedráždivú stravou je Šatavari vynikajúca voľba pri voľbe liekov znižujúcich mierne závažné migrenózne stavy.